Endodoncia je ošetrenie zubnej drene a koreňových kanálikov. Jej cieľom je odstrániť príčinu zapáleného zubu a tou je baktériami infikovaná zubná dreň. Čím precíznejšie je ošetrenie koreňových kanálikov, tým je šanca na záchranu a ponechanie zubu väčšia.
Endodoncia je ošetrenie zubnej drene a koreňových kanálikov. Jej cieľom je odstrániť príčinu zapáleného zubu a tou je baktériami infikovaná zubná dreň. Čím precíznejšie je ošetrenie koreňových kanálikov, tým je šanca na záchranu a ponechanie zubu väčšia.
Prečo vzniká zápal zubnej drene?
Najčastejšou príčinou zápalu zubnej drene je zubný kaz. Baktérie obsiahnuté v zubnom kaze po dosiahnutí dreňovej dutiny prenikajú dovnútra zubnej drene a spôsobujú zápal.
Infekcia zubnej drene – pulpitis
Ošetrenie koreňových kanálikov
Podstatou ošetrenia zapálenej zubnej drene je jej bezbolestné odstránenie. Odstránenie musí byť úplné, aby nikde v dreňovej dutine alebo koreňových kanálikoch neostali zbytky infikovanej zubnej drene. Koreňové kanáliky sa rozšíria, kónicky vytvarujú, vydezinfikujú a hermeticky vyplnia koreňovou výplňou.
Ošetrenie koreňových kanálikov
Podstatou ošetrenia zapálenej zubnej drene je jej bezbolestné odstránenie. Odstránenie musí byť úplné, aby nikde v dreňovej dutine alebo koreňových kanálikoch neostali zbytky infikovanej zubnej drene. Koreňové kanáliky sa rozšíria, kónicky vytvarujú, vydezinfikujú a hermeticky vyplnia koreňovou výplňou.
Fázy ošetrenia koreňového kanálika
Diagnostika
Diagnostika stavu zubnej drene a okolitej kosti (periodoncium) je obtiažna, pretože existujú rôzne formy zápalov zubnej drene a periodoncia a veľa krát sú ich príznaky nejednoznačné. Preto, kým pristúpime k samotnému ošetreniu koreňových kanálikov, zub dôkladne vyšetríme, aby sme si boli istí správnosťou navrhnutej liečby.
Anestézia - bezbolestné ošetrenie
Ošetrenie koreňových kanálikov, v ktorých sa nachádza živá (aj keď zapálená) zubná dreň, by malo vždy prebiehať v lokálnom znecitlivení – anestézii. Ošetrenie je potom bezbolestné a bez zbytočného stresu. Ošetrenie devitálnych (mŕtvych zubov) môže prebiehať bez anestézy, pretože mŕtvy zub už naozaj nič necíti.
Odstránenie kazu
Pred tým ako sa pustíme do samotného ošetrenia koreňového kanálika, musíme odstrániť všetko infikované zubné tkanivo v korunkovej časti zuba. Zub izolujeme pomocou izolačnej blany (kofferdam) od prostredia ústnej dutiny. Izolácia je dôležitá preto, aby sa pri práci nedostávali baktérie z ústnej dutiny do ošetrovaných kanálikov a aby dezinfekčné výplachy používané pri ošetrení nedráždili pacienta v ústach.
Spriechodnenie a vydezinfikovanie kanáliku
Na to, aby sme odstránili všetku infikovanú zubnú dreň potrebujeme kanálik spriechodniť v celom rozsahu až po jeho koniec, rozšíriť a vypláchnuť dezinfekčnými roztokmi. Kanálik má priemer približne 0,2 mm a dĺžku približne 17 mm, je to to isté ako by ste pracovali v priestore, ktorý ma 170 cm na dĺžku, ale iba 2 cm na šírku.
Hermetické vyplnenie kanálika
Rozšírený, vytvarovaný a očistený koreňový kanálik vysušíme a hermeticky vyplníme koreňovou výplňou. Vytvarovaný kanálik nemá ideálne kruhový priemer, ale má veľa záhybov a zakrivení. Koreňová výplň musí všetky tieto miesta zaplniť, čo pri rozmeroch kanálika (aj po rozšírení má priemer na konci priemerne 0,25 – 0,40 mm) je veľmi obtiažne. Kanáliky sa definitívne plnia pomocou sealeru (pasta, ktorá vyplní veľmi malé nerovnosti na povrchu kanálika) a gutaperče (je to druh gumy, ktorá sa podobá kaučuku, je pevná a pružná. Vyrába sa z mliečnej šťavy zo stromov rodu Palaquium). Pri komplikovanejších kanálikoch sa aplikuje dočasná dezinfekčná výplň obsahujúca calcium hydroxid.
Na definitívne zaplnenie niektorých kanálikov, ako aj na zaplnenie rôznych perforácii koreňa sa používa špeciálny materiál MTA (mineral trioxid agregat).
Ošetrenie korunkovej časti
Endodonticky ošetrený zub, ktorý je dostatočne pevný a nehrozí riziko zlomenia, treba dôkladne zatesniť výplňou, aby nemohol vzniknúť sekundárny kaz a znova infikovať koreňový kanálik.
Korunková časť endodonticky ošetreného zubu je však častokrát natoľko oslabená, že rekonštrukcia výplňou je nevhodná a hrozí veľké riziko zlomenia zubu. Zvlášť nevhodné je ošetrenie amalgámovou výplňou, pretože tento materiál pri tuhnutí expanduje a spôsobuje silné pnutie vo vnútri zubu. Následkom sú praskliny a zlomenie zuba.
Aby sa predišlo zlomeniu oslabeného zubu, je potrebné ošetriť ho pomocou onlay alebo korunkou.
Infekcia okolitej kosti
Kosť reaguje na baktérie akútnym alebo chronickým zápalom. V chronickom štádiu sa začne vytvárať v okolí koreňa zubu zápalové obranné tkanivo, ktoré sa môže kedykoľvek akútne zapáliť. V akútnom štádiu nastáva opuch, silná tlaková bolesť a tvorba hnisu. Hnis si hľadá najkratšiu cestu von z tela a vzniká fistula – (vývod hnisu, najčastejšie v ďasne nad bolestivým zubom) k si hnis nevie nájsť cestu von z tela, vzniká hnisavá dutina – absces. Čím je absces väčší, tým sú aj sprievodné príznaky výraznejšie (horúčka, výrazný opuch, bolesť).
Ošetrenie zápalu okolitej kosti – záchrana zubu
Obranyschopnosť a hojenie kosti je vďaka bohatému prekrveniu veľmi dobré. zápal v kosti sa zahojí, ak sa odstráni príčina, ktorou je infikovaný koreňový kanál. Správnou a precíznou endodonciou je možné infekciu z koreňov odstrániť a kosť ponechať zahojiť. Vo väčšine prípadov nie je treba žiadnu resekciu koreňového hrotu ani vytiahnutie zubu.
Mikroskopické ošetrenie = Úspešné ošetrenie
Na precíznu endodonciu sú potrebné moderné technológie. Ošetrenie pod dentálnym mikroskopom je zásadné pre kvalitné ošetrenie, pretože ak nevidíme, pracujeme naslepo. Priemerné rozmery koreňového kanálika sú 17 mm na dĺžku a 0,2 mm na šírku. Pre porovnanie je to isté ako by ste pracovali v priestore, ktorý je 170 cm dlhý ale iba 2 cm široký. Existuje veľa anatomických variácii čo sa týka počtu a tvaru koreňových kanálikov. Bez toho aby sme videli dovnútra, nie sme schopní ich objaviť a ošetriť. Pri použití mikroskopu, modernej techniky a moderných postupov je úspešnosť viac ako 95%.
Pomocou mikroskopu dokážeme:
Máte záujem o naše služby? Kontaktujte nás a dohodnite si termín.